środa, 27 września 2017

Wzory skróconego mnożenia - rozkład wyrażeń algebraicznych na czynniki

Ostatni tydzień poświęciliśmy na wzory skróconego mnożenia, w tym kontynuujemy ten temat. A czemu dopiero w środę? Niestety choroba i nawał obowiązków nie pozwoliły mi usiąść do tego wcześniej, ale już jestem i lecimy z tematem. Zanim przejdziemy do lekcji sprawdźmy poprzednie zadanie do samodzielnego rozwiązania.

Do samodzielnego rozwiązania!

Dzisiaj działamy tak jak do tej pory. Najpierw rozwiązywaliśmy zadania z użyciem wzorów skróconego mnożenia, potem na odwrót. Teraz zrobimy znów to samo, z tym, że będziemy zwiększali sobie stopień trudności wraz z kolejnymi zadaniami. Powiemy sobie też jedną rzecz, o której do tej pory nie wspomniałem. Otóż:

Jeżeli zapiszemy poznane wzory skróconego mnożenia w postaci:

rys.1

to mówimy, że stosujemy je do przekształcenia sumy algebraicznej na iloczynu odpowiednich wyrażeń. Przekształcenie takie nazywamy "rozkładem wyrażeń algebraicznych na czynniki" z użyciem wzorów skróconego mnożenia.

A po co się tak męczyć??

Często przedstawienie wyrażenia w innej postaci daje Nam wiele nowych możliwości rozwiązania kłopotliwego zadania. Zapis za pomocą czynników jest bardzo pomocny np. w przypadku potrzeby szukania miejsca zerowego funkcji kwadratowej czy też wyższego stopnia, ale o tym kiedy indziej...

Tymczasem zobaczmy Nasze zadanka do rozwiązania:

Zadanie nr 8

Tutaj myślę, że nie ma problemu i nie muszę dodatkowo tłumaczyć o co chodzi. Tak jak poprzednio zwijamy sumy do wzoru skróconego mnożenia i już. 💪

Spójrzmy, więc dalej:

Zadanie nr 9

W tym zadaniu tak samo, z tym że w niektórych przypadkach Nasze "a" i/lub "b" jest reprezentowane przez więcej niż pojedyncze wyrażenie, np. w przykładzie a) to 2x+3 jest Naszym "a".

Na dzisiaj to tyle. W kolejnych lekcjach czekają na Nas zadania na "wykaż, że" i trochę trudniejsze do "zwinięcia" wyrażenia.

A tymczasem łapcie coś dla Was:

Do samodzielnego rozwiązania !


Stosując wzory skróconego mnożenia, rozłóż na czynniki wyrażenie:
  • a) b^2 - 36,
  • b) x^2 - 25,
  • c) (3x - 2)^2 - 25,
  • d) (4x - 3)^2 - (2 - x)^2,
  • e) x^4 - 1.

Pozdrawiamy,
Zespół MATHattendant

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz